Uwarunkowania projektu

Przeprowadzona w roku 2004 analiza ekonomiczna dwóch wysokonakładowych gazet regionalnych: „Trybuny Śląskiej” i „Dziennika Zachodniego”, przekonała Zarząd Polskapresse Sp. z o.o., będący Wydawcą obu tytułów, do podjęcia decyzji o likwidacji „Trybuny Śląskiej”. Decyzja ta spowodowała złożenie wypowiedzeń stosunku o pracę z częścią pracowników. Wraz z decyzją o wypowiedzeniach warunków pracy, przewidywano, że mogą pojawić się napięcia na linii związki zawodowe, stowarzyszenia dziennikarskie – pracodawca. Działaniami prowadzącymi do załagodzenia tych konfliktów był przygotowany i wdrożony przez Fundację Edukacja Bez Granic program reorientacji zawodowej dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Projekt przede wszystkim umożliwił znalezienie pracy zwalnianym osobom, przyczyniając się jednocześnie do zniwelowania wspomnianych konfliktów oraz umocnienia pozytywnego wizerunku firmy.

Realizacja Projektu

Realizacja Drugiego Startu została oparta na trzech modułach wsparcia udzielanego uczestnikom projektu. Moduły te koncentrowały się wokół:

1. Doradztwa zawodowego – w ramach którego każdy uczestnik mógł skorzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym. Spotkania te miały na celu udzielenie wsparcia emocjonalnego, wzbudzenie motywacji, analizę potencjału zawodowego. Uczestnikom udzielano również szeregu porad dotyczących uczestnictwa w rekrutacji i rozmowach kwalifikacyjnych
  2. Rozwoju umiejętności osobistych – moduł ten był realizowany podczas szkoleń, warsztatów i treningów grupowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów i szkoleniowców. Tematyka szkoleń została ściśle dobrana do oczekiwań uczestników projektu, a z drugiej strony również do wymagań rynku pracy
  3. Aktywnego poszukiwania ofert pracy – realizowanego przez zespół telemarketerów, którzy codziennie dostarczali uczestnikom projektu dopasowane do ich oczekiwań i kwalifikacji oferty pracy

Dzięki temu, że Projekt był dopasowany do specyficznej sytuacji firmy i oczekiwań zarządzających gdzie:

1. zakres oferowanej pomocy był zindywidualizowany i kompleksowy;
  2. działania zostały ukierunkowane na maksymalną skuteczność w znalezieniu nowego miejsca pracy;
  3. pracownicy będący w okresie wypowiedzenia otrzymali możliwość pełnego skorzystania z pomocy doradcy w okresie wypowiedzenia, przy czym doradcy bardzo dobrze znali realia lokalnego rynku pracy;
  4. oferty pracy pozyskiwane były przez telemarketerów pod kątem możliwości, miejsca zamieszkania oraz oczekiwań Beneficjentów Ostatecznych

Odchodzący pracownicy otrzymali realne szanse zdobycia nowego zatrudnienia w terminie do 4 miesięcy trwania Drugiego Startu. Projekt przyczynił się do uspokojenia napięć związanych ze zwolnieniami, utrzymał tempo zmian organizacyjnych w firmie, poprawił morale pozostającej załogi i umocnił pozytywny wizerunek firmy.